Szkoła Podstawowa w Przecławiu.

 

Nawigacja

Wydarzenia 2018/2019

WRZESIEŃ

 

INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

    3 września  w nowej siedzibie szkoły odbyła się inauguracja roku szkolnego 2018/2019. Została ona poprzedzona mszą świętą, która odbyła się dzień wcześniej pod przewodnictwem księdza Marcina Rasia. W uroczystości rozpoczęcia nowego roku szkolnego wzięły udział władze naszej Gminy: Burmistrz Przecławia Pan Ryszard Wolanin, Sekretarz Gminy Przecław  Pan Janusz Krakowski, Skarbnik Gminy Przecław Pani Joanna Krzempek. Dyrektor  szkoły Pani Małgorzata Nicpoń serdecznie powitała wszystkich zebranych, a w szczególności dzieci klas pierwszych i ich rodziców. Całej społeczności szkolnej życzyła radości z nauki  i odkrywania swoich pasji oraz talentów. Do życzeń tych dołączyli się również zaproszeni goście zapewniając, że dołożą wszelkich starań by  nasza szkoła była bezpieczna i coraz bardziej piękniała.  Następnie Pani wicedyrektor Ewa Augustyn – Leś przedstawiła wychowawców poszczególnych  klas i nauczycieli. Po części oficjalnej uczniowie udali się  do sal lekcyjnych na spotkania z wychowawcami.

SPOTKANIE UCZNIÓW KLAS I - III Z POLICJANTEM

    12 września odbyło się spotkanie uczniów klas I - III z policjantem Panem Pawłem Szady. Tematem pogadanki była „Bezpieczna droga do szkoły” oraz praktyczna nauka przechodzenia przez jezdnię. Pan dzielnicowy  przypomniał zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, zachęcał do wyposażenia ubiorów i plecaków w elementy odblaskowe oraz przestrzegał najmłodszych przed zabawami w pobliżu jezdni.

WYJAZD DO KINA

    14 września  uczniowie klas VI, VII i VIII naszej szkoły w szczególny sposób uczcili pamięć walczących i poległych w czasie II wojny światowej. W mieleckim kinie Galaktyka obejrzeliśmy film produkcji polskiej pt. „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”.  Po wielu latach młodzież polska może swobodnie poznawać historię Polaków, którzy walczyli z wrogiem w różnych miejscach. Legenda polskich pilotów walczących w słynnej bitwie i Anglię w 1940 roku to wciąż nieznana część chlubnych dziejów naszego narodu. Młodzieży film bardzo się podobał,  a to świadczy o tym, że ten sposób przekazu prawdy historycznej cieszy się dużym zainteresowaniem i wywołuje niezapomniane emocje. Wraz z uczniami niezwykłe uczucia dumy i wzruszenia przezywali nauczyciele sprawujący opiekę: p. Ewa Wach, p. Irena Markulis, p. Beata Krężel, p. Aneta Pamuła, p. Klaudia Łapa i p. Piotr Sułek. Jako nauczyciele i wychowawcy jesteśmy bardzo wdzięczni twórcom sztuki filmowej, że pomagają nam wychować młode pokolenia w duchu patriotyzmu.

SPOTKANIE Z PIELĘGNIARKĄ SZKOLNĄ

   14 września w Świetlicy szkolnej, mieliśmy przyjemność gościć pielęgniarkę szkolną Panią Leokadię Bonar. Celem wizyty była rozmowa z dziećmi na temat zasad zdrowego odżywiania. Podczas rozmowy z dziećmi, Pani Leokadia zwróciła szczególną uwagę na szkodliwość nadmiernego i częstego spożywania słodyczy, chipsów, słodkich napojów. Zachęcała natomiast do spożywania smacznych i zdrowych szkolnych obiadów. Zwróciła też uwagę na zasady bezpieczeństwa jakie obowiązują wszystkich uczniów podczas przerw międzylekcyjnych. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób zapobiegać infekcjom, jak dbać o higienę. Dziękujemy pani Leokadii za mile spędzony czas oraz dobre rady.

OGNISKO KLASY VB

   19 września uczniowie klasy Vb wraz z wychowawczynią panią Agnieszką Adamik uczestniczyli w ognisku klasowym. Chłopcy i dziewczęta rozpalili ognisko i upiekli pyszne kiełbaski. Korzystając z okazji, iż niebo było pełne słońca, zorganizowano wspaniałą zabawę na świeżym powietrzu, grając w piłkę siatkową i w koszykówkę. Wszyscy w wesołych nastrojach wrócili bezpiecznie do domu.

 

 

UCZNIOWIE KLAS I SZUKAJĄ JESIENI

                    W PARKU REYÓW W PRZECŁAWIU

    19 września uczniowie klas I pod opieką pań: Ewy Augustyn – Leś, Bernadety Turek, Klaudii Piwnicy, Beaty Wolak, Moniki Wolanin i Aliny Jabłońskiej – Cecot udali się do parku przy zamku Reyów w Przecławiu.Dzieci prowadziły obserwacje przyrodnicze, rozpoznawały drzewa oraz  zbierały naturalne okazy – żołędzie, kasztany, szyszki, jak również kolorowe liście. Pierwszoklasiści z wyprawy wrócili bardzo zadowoleni i obdarowani jesiennymi skarbami.

INTEGRACYJNE OGNISKO W KLASIE IVA

     19 września, w środę, w blasku promieni słonecznych i ognistych płomyków oplatających laski kiełbasy uczniowie klasy IVa wraz z wychowawczynią i chętnymi rodzicami bawili się na placu obok szkoły, wspominając beztroskie wakacje. Rajdy rowerowe, piłka, orlik jako symbole popołudniowej wolności wypełniły radosne chwile spędzane razem z całą klasą. „Dosłodzeni” przez rodziców, którzy zadbali o każdy szczegół, nawet cukierki, wracają pamięcią do miłego popołudnia.

WYCIECZKA DO ZAMOŚCIA

    20 września uczniowie klas VIIIa i VIIIb pod opieką nauczycieli: p. Ireny Markulis, p. Arkadiusza Żoli, p. Janusza Weryńskiego i p. Beaty Krężel wyruszyli na wycieczkę. Celem podróży był Zamość, gdzie uczestnicy zwiedzili Arsenał. Prezentacja multimedialna na temat historii twierdzy Zamość wzbudziła duże zainteresowanie, zaś eksponaty zbrojowni podobały się niezmiernie. Następnie uczniowie zwiedzili Starówkę, która już od lat jest wpisana na listę Unesco. Wszyscy przyznali, że jej urok jest niepowtarzalny. Potem zaczęła się „sportowa” część wycieczki. Uczniowie wraz z ratownikiem i opiekunami popłynęli kajakami rzeką Wieprz, by dotrzeć do uroczego zakątka, gdzie rozpalili ognisko i pożywili się kiełbasą z grilla. Czas relaksu na łonie roztoczańskiej przyrody dobiegł końca i wróciliśmy do domowej i szkolnej rzeczywistości, jednak bogatsi o wrażenia z tego pięknego wrześniowego dnia. 

 

WARSZTATY PLASTYCZNE

                  „KTO TY JESTEŚ? POLAK MAŁY” W KLASIE IA

   25 września w klasie Ia odbyły się warsztaty plastyczne „Kto Ty jesteś? Polak mały”. Pod okiempań ze Stowarzyszenia „Przecławski Krąg” uczniowie wykonywali godło Polski oraz tworzyli mapę skojarzeń „Co to jest Polska”. Zajęcia przybliżyły dzieciom tematykę symboli narodowych oraz  historię niepodległości Polski.

WARSZTATY PLASTYCZNE W ŚWIETLICY

    25 września w Świetlicy szkolnej odbyły się warsztaty plastyczne we współpracy z Paniami ze Stowarzyszenia Przecławski Krąg. Zostały przeprowadzone pod hasłem Przecław – moje miasto. Uczestnicy zajęć eksperymentowali tworząc ciekawe, bogate i pomysłowe prace. Kształcili zmysły kompozycyjne, rozwijali wrażliwość estetyczną tworząc przepiękne prace o niesamowitych walorach artystycznych.

Z WIZYTĄ NA OLIMPIE

    25 września uczniowie klasy Vb na lekcji polskiego odegrali dramę. Wcielili się w bóstwa greckie, wygłaszając krótkie przemowy. Odpowiednia charakteryzacja, kostiumy i rekwizyty miały za zadanie przybliżyć nieznane dotąd postacie: Zeusa, Hadesa, Posejdona, Hefajstosa, Hermesa, Artemidy, Demeter, Klio, Melpomene czy innych bóstw. Pedagogicznemu zadaniu towarzyszyła dobra zabawa młodych aktorów.

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

 

    26 września w naszej szkole odbyły się wybory do władz Samorządu Uczniowskiego. Głosy oddawano pod czujnym nadzorem Komisji Wyborczej. Spośród 243 uczniów uprawnionych do głosowania, oddano 223, co stanowi 92%. W skład Rady Samorządu Uczniowskiego weszli:   Oliwia Kopacz, Bartłomiej Gąsiorek, Mateusz Chmiel, Patrycja Kolis, Aleksandra Pazdro,  Barbara Kruk, Wiktoria Więch,  Jakub Jabłoński, Julia Jemioło, Julia Dobosz, Kamil Sowa, Gabriel Jemioło, Patrycja Piskor. Przewodniczącą Szkoły Podstawowej im. Walerii Szalay-Groele została na rok szkolny 2018/2019 Oliwia Kopacz. Opiekunowie SU: pani wicedyrektor Ewa Augustyn – Leś, p. Klaudia Łapa, p. Lucyna Augustyn oraz p. Tadeusz Łapa.

 

CZYTELNICZE ZMAGANIA

 

    26 września uczniowie klas: IV a, Vb i Vc zmierzyli się z zadaniami konkursowymi dotyczącymi lektur: „Akademia pana Kleksa”, „W pustyni i  w puszczy”, „Chłopcy z Placu Broni”.

Laureatami w poszczególnych klasach zostali:

Vc – I miejsce – Marta Słomba, II- Justyna Korycka, III – Sebastian Wych

Vb – I miejsce – Patrycja Piskor, II- Wiktoria Rucka, Filip Olechawski, III – Agata Kania, Martyna Dmuchała, Oliwia Kopacz, Martyna Kujawska

IVa – I miejsce - Milena Wesołowska, II- Julia Kupiec, Justyna Zielińska, Aleksandra Frańczak, Maksymilian Skop, Błażej Sędłak, Mateusz Chmiel, III – Bartosz Stelmaszczyk, Julia Kudłacz, Maja Mrozik, Julia Wilaszek.

   Konkurs przygotowała i przeprowadziła p. Lucyna Augustyn.

DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

    28 września po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Głośnego Czytania. Został  on ustanowiony przez Polską Izbę Książki w 2001 roku, a jego głównym celem jest promowanie dobrej książki i zadbanie o to, by słowo pisane nie zostało zapomniane. W szkolnej akcji uczestniczyły wszystkie klasy.  Pani bibliotekarka, wychowawcy, nauczyciele oraz chętni rodzice i uczniowie liceum głośno czytali uczniom naszej szkoły wybrane pozycje książkowe. Niecodzienne spotkanie odbyło się w szkolnej bibliotece, gdzie uczniowie klas I poznawali kolejne przygody bohaterów leśnej polany z książki „Gang Słodziaków”. Dzień ten stał się okazją do przypomnienia, dlaczego warto czytać książki i zachęcić wszystkich do codziennego czytania. Koordynatorem szkolnej akcji czytelniczej była pani Maria Rusin.

DZIEŃ CHŁOPAKA W KLASIE IIA

    Chłopcy z klasy IIa obchodzili swoje święto – Dzień Chłopaka 28 września. Dzięki inicjatywie rodziców chłopcy otrzymali medale ze swoimi imionami oraz słodki batonik. To był bardzo miły dzień.

DZIEŃ CHŁOPAKA W ŚWIETLICY

    Świętowanie „Dnia Chłopaka” powoli staje się tradycją w świetlicy szkolnej. Również i w tym roku została zorganizowana przez wychowawczynie zabawa z tej okazji. Wychowankowie świetlicy uczestniczyli w zabawie tanecznej przy muzyce, ze stołem pełnym słodkich poczęstunków. Dużo radości i salwy śmiechu wywołały zabawy ruchowe, w których mogli uczestniczyć. Wszystkim naszym chłopakom w dniu ich święta życzymy wszystkiego najlepszego! Imprezę przygotowały p. Beata Wolak i p. Maria Rusin.