WRZESIEŃ
UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO
2 września odbyło się rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020. Inauguracja poprzedzona została mszą św., która celebrował ksiądz Dawid Madej. Następnie cała społeczność szkolna udała się do Domu Kultury w Przecławiu, gdzie odbyła się część główna uroczystości. Dyrektor szkoły pani Małgorzata Nicpoń powitała wszystkich zebranych, a szczególnie pierwszaków rozpoczynających naukę w naszej szkole. Z okazji pierwszego dzwonka wszystkim uczniom, i tym starszym, i tym najmłodszym, życzyła jak najlepszych ocen w nowym roku szkolnym, ale przede wszystkim radości z nauki i odkrywania swoich pasji oraz talentów. Nawiązując do 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej cała społeczność szkolna minutą ciszy złożyła hołd bohaterom – obrońcom Rzeczypospolitej Polskiej. Wice dyrektor szkoły pani Ewa Augustyn – Leś przedstawiła wychowawców klas i nowych nauczycieli. Po części oficjalnej uczniowie udali się na spotkania z wychowawcami do budynku naszej szkoły.
NARODOWE CZYTANIE 2019
Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły włączyli się – jak co roku – w ogólnopolską akcję narodowego czytania. W tym roku Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. „ Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii” – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.
7 września tego roku nasi uczniowie i nauczyciele przybyli na Przecławski Rynek, aby uczestniczyć w pięknej akcji zorganizowanej przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Przecławiu. Mieliśmy okazję posłuchać nowel polskich, które czytali dorośli i młodzież. Następnie uczniowie brali udział w konkursach i zdobyli bardzo ładne nagrody. Idea akcji została spełniona: literatura polska została nie tylko w sposób ciekawy zaprezentowana, ale - mamy nadzieję – zaszczepiła w młodych ludziach pragnienie czytania i poznawania dzieł literackich.
9 września w bibliotece szkolnej uczniowie klas IV – VI czytali w ramach tejże akcji nowele Konopnickiej, Orzeszkowej, Prusa i Sienkiewicza, aby zachęcić uczniów do poznawania naszej rodzimej literatury, a tym samym zaszczepiać patriotyzm tak pięknie propagowany w owych lekturach.
Akcja Narodowego Czytania to jedno z piękniejszych przedsięwzięć wspierających nauczanie i wychowanie młodych pokoleń Polaków.
SPOTKANIE UCZNIÓW KLAS I Z POLICJANTEM
9 września odbyło się spotkanie uczniów klas I z policjantem Panem Pawłem Szady. Tematem pogadanki była „Bezpieczna droga do szkoły. Pan dzielnicowy przypomniał zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, zachęcał do wyposażenia ubiorów i plecaków w elementy odblaskowe oraz przestrzegał najmłodszych przed zabawami w pobliżu jezdni.
WYCIECZKA DO OGRODU KLASY IB
Kolorowa jesień to najlepsza pora roku na zbiory warzyw i owoców, które są źródłem wielu witamin. W ramach realizacji innowacji pedagogicznej „ Wiem co jem” 12 września dzieci z klasy Ib wraz z p. Anną Kulas wybrały się na wycieczkę do ogródka warzywnego. Dowiedziały się jaką rolę spełnia działka w życiu człowieka. Na grządkach dzieci oglądały, dotykały i wąchały różne gatunki warzyw. Zobaczyły jak rosną: ziemniaki, dynie, marchewki, pietruszki, selery, pory, buraczki czerwone, papryka, pomidory, cukinie. Wzbogaciły swoją wiedzę na temat ich wartości odżywczych tak ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Na zakończenie wycieczki dzieci zostały obdarowane warzywami, które wzbogaciły nasz kącik przyrody w sali.
DZIEŃ PROGRAMISTY W KLASACH II I III
W dniach 12 i 13 września uczniowie klas II i III obchodzili Dzień Programisty. Dzień Programisty to święto programistów obchodzone w 256 dniu roku. Tradycyjnie programiści starają się uczcić je w niekonwencjonalny sposób. W naszej szkole programowanie nabiera szczególnej wartości, gdyż uczniowie klas II i III uczestniczą w programie „Programista z klasą”. W zabawach z kodowaniem uczniowie wykorzystali roboty Photon, karty Scottie Go!. Programowali również wykonywanie codziennych czynności m. in. przygotowanie według podanego przepisu sałatki owocowej. Warsztaty miały formę zabawy, która przyniosła wszystkim niezapomniane wrażenia. Zostały przygotowane przez wychowawczynie klas II i III.
DZIEŃ KROPKI W KLASACH I
15 września klasy I obchodziły International Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Uczniowie podejmowali wiele działań, które pomogły im odkryć talenty, poznać swoje mocne strony i prezentować je. Na początku odbyło się zapoznanie z bohaterką książki - The Dot- Vasthi. Następnie pierwszoklasiści wyzwalali swoją aktywność plastyczną tworząc swoje artystyczne kropki, potem był konkurs zespołowy z kropeczkami "Kto szybciej". Reszta imprezy była na świeżym powietrzu przy ognisku, tam trwały zabawy tj: "Balonik", "Balonikowy berek" „Bitwa na kulki”. Wszystko zakończyło się konsumpcją kiełbasek i ziemniaków. To był wspaniały i niezapomniany dzień! Dzień Kropki przygotowały panie: Joanna Skop, Anna Kulas, Karolina Rucka – Myjak, Magdalena Dziedzic – Gazda.
WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
21 września odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Po przeliczeniu wszystkich oddanych głosów wyłoniono następujące osoby do Zarządu Samorządu Uczniowskiego:
przewodnicząca - Alicja Bała (kl. VIIIb)
zastępca przewodniczącej - Marcelina Krupa (kl. VIIIa)
skarbnik - Daniel Kopacz (kl. VIIb)
sekretarz - Marta Słomba (kl. VIc)
Opiekunami Samorządu Uczniowskiego są: p. Ewa Augstyn - Leś, p. Agnieszka Adamik, p. Paulina Chmura oraz
p. Barbara Sawuła.OGNISKO KLAS III
Korzystając z pięknej i słonecznej pogody uczniowie klas III wybrali się 23 września na wspólne ognisko na terenach zielonych obok naszej szkoły. Po upieczeniu kiełbasek i chleba, uczniowie mogli aktywnie spędzić czas na łonie natury, grając i bawiąc się w gry i zabawy ruchowe. Opiekę sprawowały panie wychowawczynie: p. M. Ozimek i p. A. Dmuchała.
SPEKTAKL TEATRALNY „PIOTRUŚ PAN”
24 września uczniowie klas młodszych wraz ze swoimi wychowawczyniami udali się do Domu Kultury w Przecławiu. Obejrzeli tam przedstawienie „Piotruś Pan” w wykonaniu aktorów Teatru Narodowego z Wrocławia. Dzieci przeniosły się do tajemniczej i magicznej krainy Nibylandii. Z zapartym tchem śledziły przygody Piotrusia i jego przyjaciół. Zadowolone i pełne wrażeń, wróciły do szkoły.
KĄCIK PRZYRODNICZY W KLASIE IIIB
Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego i tematyką jesienną na lekcjach przyrodniczych, uczniowie klasy IIIb podjęli działania zmierzające do zaaranżowania ciekawego, bogatego w dary pani jesieni kącika przyrody. Dzieci pod opieką wychowawcy ułożyli kompozycje kwiatowe. Ustawiły kosze z owocami i warzywami. Uczniowie nie zapomnieli również o klasowym zielniku. Zapełnił się on zasuszonymi liśćmi różnych drzew i krzewów owocowych.
TURYSTYCZNY SZLAK DOBREGO SMAKU
Siedzibę Stowarzyszenia „Przecławski Krąg” w Przecławiu odwiedziły uczennice należące do „Koła Przyjaciół Biblioteki” z bibliotekarką panią Marią Rusin i panią Beatą Wolak. Tu panie ze Stowarzyszenia: Józefa Krzak i Irena Wilk przeprowadziły zajęcia edukacyjno-plastyczne w ramach realizacji projektu „Turystyczny szlak Dobrego Smaku”. Uczennice zapoznały się z mapą o atrakcjach turystycznych 39 gmin objętych projektem, a wpisane w granice 6 Lokalnych Grup Działania, w tym Lokalnej Grupy Działania PROWENT z Mielca i naszej gminy Przecław. Następnie zapoznały się z zasadami gry planszowej oraz przystąpiły do kolorowania „malowanek”, które zostały przygotowane w ramach realizacji w/w projektu. W trakcie malowania dzieci słuchały opowieści pań prowadzących zajęcia o ciekawych miejscach, które warto odwiedzić w czasie wycieczek szkolnych czy rodzinnych, a są zaznaczone na mapie. Zajęcia upłynęły w miłej atmosferze, kolejne warsztaty plastyczne są zaplanowane w najbliższym czasie.
OGNISKO KLASY VIB
23 września odbyło się ognisko klasy VIb. Uczniowie piekli kiełbaski, bawili się w chowanego, grali w piłkę, słuchali muzyki, śpiewali piosenki, zajadali się pysznymi smakołykami. Wszyscy byli bardzo zadowoleni. a wspólna zabawa dostarczyła każdemu niezapomnianych wrażeń. Uczestnikom spotkania towarzyszyła wychowawczyni pani Agnieszka Adamik.
PIERWSZE SPOTKANIE
I PIERWSZA AKCJA SZKOLNEGO KOŁA WOLONTARIATU
W TYM ROKU SZKOLNYM
26 września odbyło się pierwsze spotkanie naszego Szkolnego Koła Wolontariatu. Już wtedy wiadomo było, że w tym roku Wolontariusze będą działać bardzo prężnie. Okazywali olbrzymią gotowość i chęć do pracy.
Wybrano Radę Wolontariatu, uczniów, którzy będą w szczególny sposób kierować pracami Koła.
W skład Rady weszli: Alicja Bała, Julia Kopacz, Zofia Wach, Weronika Surdej, Igor Siwy, Kamila Borkowska, Mateusz Piskor, Anna Więch, Milena Wesołowska, Bartosz Nicpoń, Kamila Dyło, Emilia Wujko, Oliwia Sokołowska.
Pierwszą akcją, jaką w tym roku szkolnym przeprowadził nasz szkolny Wolontariat była zbiórka pieniędzy w ramach inicjatywy „Pomagamy dzieciom bł. Edmunda”, jest to kontynuacją ubiegłorocznej akcji. W każdym miesiącu, w ostatnią środę miesiąca, przeprowadzamy zbiórkę pieniędzy, które zostaną przeznaczone na dalsze kształcenie Yoselin Escalante. To dziewczynka, która wychowuje się w Domu Dziecka w Boliwii, prowadzonym przez Siostry Służebniczki z Polski. W dniach 30 września i 2 października wolontariusze zbierali pieniążki do puszek, które zostały już przekazane.
Dziękujemy wszystkim za okazane wsparcie dla Yoselin.
OGNISKO W KLASIE VIIIB
26 września na placu szkolnym zapłonęło ognisko klasy VIIIb. Pogoda dopisała, więc w blasku przepięknego słońca uczniowie piekli kiełbaski, bawili się w różne zabawy, grali w ciekawe gry i w piłkę, słuchali muzyki, śpiewali piosenki. Rozmawiali na tematy związane z życiem szkolnym oraz zajadali się pysznymi smakołykami. Na zakończenie spotkania upieczono w ognisku ziemniaki, które wyśmienicie smakowały w miłej atmosferze i na świeżym powietrzu. Wszyscy byli bardzo zadowoleni, a wspólna zabawa dostarczyła każdemu niezapomnianych wrażeń. Uczestnikom spotkania towarzyszyła wychowawczyni pani Aneta Pamuła.
Uczniowie klasy VIIIb wraz z wychowawczynią składają serdeczne podziękowania wszystkim rodzicom, którzy zaangażowali się w przygotowanie ogniska.
WYCIECZKA DO WIELICZKI KLAS II
26 września uczniowie klas II udali się na wycieczkę do Kopalni Soli w Wieliczce. Uczniowie klas II zwiedzali kopalnię podróżując po Krainie Solilandii. Odkrywali baśniowe tajemnice wielkich i głębokich podziemnych przestrzeni. Spotkali na swojej drodze skrzata Soliludka, smoka Solona i tajemniczego Skarbnika. Były zagadki, quizy i zadania, które w ciekawy sposób poszerzały wiedzę dzieci na temat kopalni. Każdy uczestnik otrzymał odznakę i dyplom. Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Ewa Augustyn – Leś, Bernadeta Turek, Klaudia Piwnica, Roksana Żola, Dorota Płaza.
DANIEL KOPACZ WŚRÓD NAJZDOLNIEJSZYCH
W WOJEWÓDZTWIE27 września w Domu Kultury Mors w Dębicy odbyła się uroczysta gala rozdania stypendiów i nagród pieniężnych w ramach wspierania uzdolnionej młodzieży województwa podkarpackiego "Nie zagubić talentu". Uczeń klasy VIIb Szkoły Podstawowej im. Walerii Szalay - Groele w Przecławiu Daniel Kopacz otrzymał stypendium Zarządu Województwa Podkarpackiego za wybitne osiągnięcia naukowe. Daniel otrzymał nagrodę z rąk Podkarpackiego Kuratora Oświaty pani Małgorzaty Rauch. Danielowi w tej ważnej chwili towarzyszyli rodzice państwo Marzena i Jarosław Kopaczowie oraz opiekun pani Agnieszka Adamik. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
DZIEŃ CHŁOPAKA W ŚWIETLICY
Dzień Chłopaka obchodzony jest co roku 30 września. Również i w tym roku została zorganizowana przez wychowawczynie zabawa z tej okazji. Wychowankowie świetlicy uczestniczyli konkursach, quizach oraz w zabawie tanecznej. Nie zabrakło słodkiego poczęstunku. Wszystkim naszym chłopakom w dniu ich święta życzymy wszystkiego najlepszego! Imprezę przygotowały p. Beata Wolak i p. Maria Rusin.