Szkoła Podstawowa w Przecławiu.

 

Nawigacja

Wydarzenia 2017/2018

WRZESIEŃ

Podobny obraz ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

    4 września odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego 2017/2018. Została ona poprzedzona mszą świętą, która odbyła się dzień wcześniej pod przewodnictwem księdza Sławomira Czuba. Pani dyrektor Małgorzata Nicpoń serdecznie powitała wszystkich zebranych, a w szczególności dzieci klas pierwszych i ich rodziców. Zapewniła, iż nie mają się  czego obawiać, ponieważ szkoła dołoży wszelkich starań, aby czuły się w niej jak najlepiej. Całej społeczności szkolnej życzyła radości z nauki  i odkrywania swoich pasji oraz talentów. Następnie Pani wicedyrektor Ewa Augustyn – Leś przedstawiła wychowawców poszczególnych  klas i nauczycieli. Po części oficjalnej uczniowie udali się  do sal lekcyjnych na spotkania z wychowawcami.

DZIEŃ PIŁKARZA

   14 września nasza szkoła obchodziła po raz czwarty Dzień Piłkarza. Dzień ten został ustanowiony piłkarskim świętem w Polsce po sukcesach polskiej reprezentacji olimpijskiej, która zdobyła złoty medal na olimpiadzie w Monachium w 1972 r.  W tym roku święto to obchodzone było na gminnych kompleksach sportowych przy ul. Weneckiej. W obchodach brało udział ponad 120 uczniów klas V-VII z naszej szkoły wraz z organizatorami: p. Arkadiuszem Żolą, p. Kazimierzem Głodzikiem.  Jak co roku, Burmistrz Ryszard Wolanin ufundował wszystkim uczestnikom symboliczne nagrody, które w jego imieniu wręczył Maciej Jemioło Dyrektor Wydziału Inwestycji i Urbanistyki Urzędu Miejskiego w Przecławiu.

 

Podobny obraz  WYCIECZKA KLAS III DO MAGICZNYCH OGRODÓW

    19 września uczniowie klas III pod opieką wychowawców: p. Ewy Libery, p. Ewy Augustyn - Leś, p. Bernadety Turek oraz p. Marcina Dorociaka uczestniczyli w wycieczce do „Magicznych Ogrodów” – Rodzinnego Parku Tematycznego w Trzciance. Przekraczając bramę parku rozrywki, dzieci weszły w niezwykły świat, zamieszkały przez baśniowe istoty. Na trzecioklasistów czekało mnóstwo atrakcji: wizyta w Krainie Wróżek Smużek,  przejazd kolejką w Kwiatową Doliną oraz gry i zabawy  w Grodzie Krasnoludów, Podgrodziu Szkoleniowym, w Krainie Bulwiaków, na Robankowej Łące, dmuchańcach i trampolinach. Wielu emocji  dostarczyło Marchewkowe Pole, śpiewający skrzat, mruczące drzewa oraz Straszne Mroczysko zamieszkałe przez smoka Araka. Największą jednak atrakcją okazało się samodzielne pływanie tratwami  po jeziorku. Wyjazd do Magicznych Ogrodów zakończył się wspólnym ogniskiem. Zarówno uczniowie jak i opiekunowie wrócili z wycieczki   radośni i zadowoleni.

KLASA IIIB PIECZE GRAHAMKI

   25 września  uczniowie klasy III b  wspólnymi siłami, pod nadzorem wychowawczyni p. Ewy Libery przygotowali i wyrobili ciasto na bułeczki grahamki. Na początku zajęć uczniowie rozpoznawali i nazywali rodzaje zbóż, mielili ziarna pszenicy, omawiali produkty wykorzystywane w przygotowywaniu ciasta. Po wyrośnięciu ciasta pan Marcin  upiekł  bułeczki  w piekarniku. Zapach piekących się bułeczek wypełniał cała szkołę. Następnie w ramach II śniadania uczniowie w estetyczny  sposób przygotowali kanapki i wspólnie je skonsumowali.

Podobny obraz WSPÓLNE ŚNIADANIE W KLASIE IIIA

    26 września uczniowie klasy 3a pod okiem wychowawczyni p. Bernadety Turek  przygotowywali wspólne śniadanie. Najpierw odbył się krótki pokaz rozmaitego pieczywa oraz rozmowa  na temat korzyści wynikających z samodzielnego przygotowywania i wspólnego spożywania śniadania w szkole Potem uczniowie zrobili pyszne, kolorowe kanapki z przyniesionych przez siebie produktów. Śniadanie wszystkim smakowało, czego dowodem były „znikające kanapki”.

  Podobny obraz ALICJA HASEK MISTRZYNIĄ WOJEWÓDZTWA

               W RZUCIE PIŁECZKĄ PALANTOWĄ

    26 września w Rzeszowie został rozegrany finał wojewódzki w lekkiej atletyce. Historyczny sukces odniosła uczennica naszej szkoły Alicja Hasek w rzucie piłeczka palantową, która zdobyła mistrzostwo województwa w ramach „ Igrzysk Dzieci” uzyskując w najlepszej próbie odległość 44,5m. Gratulujemy!

 

WYJAZD KLAS VI NA CMENTARZ WOJENNY NR 500

 TUSZYMA - BIAŁY BÓR

    27 września  uczniowie klasy VIa i klasy VIb udali się na Cmentarz wojenny nr 500 – Tuszyma - Biały Bór. Wyjazd zorganizowało Stowarzyszenie „Przecławski Krąg”  w ramach realizacji projektu pt. „Wędrówka szlakiem Bitwy Gorlickiej 1915 roku”.  Uczniowie wysłuchali opowieści Pani Zofii Markulis o walkach Bitwy Gorlickiej, w szczególności tych, które toczyły się na terenie powiatu mieleckiego. Natomiast Pan Adam Kopacz zapoznał uczestników wyjazdu z historią cmentarza wojennego nr 500. Następnie uczniowie wraz  z opiekunkami i towarzyszącymi im członkami Stowarzyszenia „Przecławski Krąg” odmówili modlitwę za poległych żołnierzy, za wolność naszej Ojczyzny i zaśpiewali żołnierską piosenkę. Potem uczniowie złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze na grobach żołnierzy. Opiekę nad uczniami sprawowały wychowawczynie: pani Aneta Pamuła i pani Ewa Wach.

Uczniowie klas VI oraz wychowawczynie serdecznie dziękują członkom Stowarzyszenia „Przecławski Krąg” za piękną lekcję historii.

Podobny obraz WIZYTA W PIEKARNI „KIEŁKOWIANKA”

    28 września uczniowie klasy IIIc odwiedzili piekarnię „Kiełkowiankę” w miejscowości Kiełków. Uczniowie wzięli  udział w warsztatach pieczenia chleba. Odwiedzili młyn, z którego do piekarni dostarczana jest mąka, obserwowali proces powstawania ciasta na chleb oraz proces pieczenia chleba. Ponadto uczniowie mieli okazję obserwować w jaki sposób powstają pyszne, słodkie „grzebyki”, po które często sięgają w sklepie. Bardzo dziękujemy Pani Joannie Kwaśniowskiej za zaproszenie nas do piekarni. Wyjazd zorganizowała p. E. Augustyn-Leś.

Podobny obraz AUDYCJE MUZYCZNE W KLASACH I – III

   

   Muzyka to jedna z tych aktywności, którą dzieci lubią najbardziej. Jest także ważnym bodźcem dla rozwoju, pobudza ekspresję, kreatywność, rozwija zmysł słuchu, uczy poczucia rytmu. W bieżącym roku szkolnym uczniowie klas I –III będą uczestniczyć w comiesięcznych zajęciach umuzykalniających, które będą prowadzone przez Agencję Artystyczną KAMA pod przewodnictwem pana Krzysztofa Prucnala.

28 września odbyła się  pierwsza audycja pod tytułem „ Poznawanie i budowa instrumentów oraz historia ich poznawania” i była  prowadzona przez następujących muzyków: p. Krzysztofa Prucnala, p. Piotra Rysiewicza oraz p. Pawła Drzewińskiego. Dzieci poznały: instrumenty dęte: waltornię, flet, trąbkę, instrumenty klawiszowe: akordeon, keyboard, fortepian, pianino oraz perkusję. Mogły na żywo zobaczyć i posłuchać brzmienia tych instrumentów, wykazały się też dobrym słuchem odgadując muzyczne zagadki. Spotkanie to dostarczyło uczniom niezapomnianych wrażeń.

 

Podobny obraz OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

 

"Książki to najlepsi Twoi przyjaciele.

Nie wyśmieją, nie zdradzą, a nauczą wiele.”

                                    Jan Rak

    29 września po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Głośnego Czytania.  Wychowawcy klas, pani bibliotekarka, pani pedagog i rodzice głośno czytali uczniom naszej szkoły wybrane bajki i lektury. Dzień ten stał się okazją do przypomnienia, dlaczego warto czytać książki i zachęcić wszystkich do codziennego czytania – co najmniej 20 minut dziennie! Koordynatorem szkolnej akcji czytelniczej jest pani Maria Rusin.

 WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

    29 września w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Głosy oddawano pod czujnym nadzorem Komisji Wyborczej. Po obliczeniu głosów Komisja Wyborcza podała do wiadomości wyniki. Uprawnionych do głosowania było  – 182 uczniów, oddano głosów - 147, co stanowi 81 % uprawnionych. Po sumowaniu głosów ważnych SU ukształtował się następująco:

 

przewodnicząca – Oliwia Kopacz

zastępca – Patrycja Piskor

Rzecznik Praw Ucznia – Aleksandra Pazdro

sekcja dekoracyjna - Julia Jemioło, Marta Słomba, Julia Kopacz

sekcja rozrywkowaBartosz Słomba, Paweł Król, Kamil Sowa, Karol Pocica

sekcja porządkowa - Jakub Jabłoński, Jakub Struzik

Opiekunowie:  wicedyrektor  szkoły  p. Ewa Augustyn-Leś, p. Klaudia Łapa, p. Lucyna Augustyn, p. Tadeusz Łapa.

 

AKCJA CZYTANIA W KLASACH II

 

 

    Czytajmy dzieciom dużo i wszędzie, gdzie tylko nadarzy się okazja, takie hasło przyświeca nam w tym roku szkolnym!  W miesiącu październiku na zaproszenie wychowawczyń klas drugich p. Marii Kulpy i p. Joanny Skop naszą szkołę odwiedziła emerytowana nauczycielka Pani Czesława Kopacz i odczytała  drugoklasistom fragment lektury pt „Pięciopsiaczki”. Dzieci z zainteresowaniem wsłuchały się w przygody małych bohaterów i ich opiekunów – Karoliny i Karola.  Pani Czesława  przybliżyła uczniom piękno literatury dziecięcej. Dzięki takim spotkaniom, dzieci poszerzają wiedzę ogólną oraz kształtują nawyk czytania i zdobywania wiedzy.

     DZIEŃ CHŁOPAKA W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

 

    Dzień Chłopaka powoli staje się tradycją w świetlicy szkolnej. Również i w tym roku została z tej okazji zorganizowana zabawa. Dziewczynki wraz z wychowawcami świetlicy p. Beatą Wolak oraz p. Marią Rusin przygotowały dla chłopców wiele konkursów i zadań min. chłopcy odpowiadali na zagadki, popisywali się umiejętnościami tanecznymi – taniec z balonami. Nagrodą  dla wszystkich uczestników były słodkie upominki. Dzień Chłopaka w świetlicy był pełen wrażeń, atrakcji i dobrej zabawy.

 

LEKCJA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

- SPOTKANIE Z HIGIENISTKĄ SZKOLNĄ

 

    W ramach działań Szkoły Promującej Zdrowie świetlicę szkolną odwiedziła pielęgniarka
szkolna - p. Leokadia Bonar. Głównym celem spotkania było uświadomienie dzieciom potrzeby dbania o zdrowie poprzez zdrowe odżywianie i aktywny tryb życia. Świetliczaki dowiedziały się, jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywa zdrowa żywność oraz w jaki sposób same mogą wpływać na swoje zdrowie poprzez dokonywanie właściwych wyborów żywieniowych. Pani pielęgniarka uświadomiła uczniom, że taki zdrowy styl życia jest szczególnie ważny w wieku szkolnym, kiedy to występują zwiększone potrzeby żywieniowe ze względu na intensywny wzrost, dużą aktywność i sprawność fizyczną. Oprócz tematu zdrowego odżywiania podczas rozmowy poruszona została kwestia higieny ciała, spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu oraz znaczenia ilości snu dla organizmu młodego człowieka. Tematy poruszane przez panią pielęgniarkę cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dziękujemy pani pielęgniarce za spotkanie z uczniami w świetlicy szkolnej.

Spotkanie przygotowały p. Beata Wolak i p. Maria Rusin.