• SZTANDAR

• OPIS SZTANDARU SZKOŁY PODSTAWOWEJ

IM. WALERII SZALAY – GROELE W PRZECŁAWIU

Sztandar Szkoły Podstawowej  w Przecławiu został zaprojektowany przez ówczesnego nauczyciela tej szkoły (byłego ucznia), pana Wojciecha Kaszuba.  Podczas uroczystego nadania imienia  w dniu 9 listopada 2003 roku został poświęcony i podarowany szkole przez Samorząd jako symbol jej godnej działalności oświatowej i  kulturalnej w środowisku.

Szandar zawiera elementy będące symbolami związanymi nie tylko z patronką szkoły, ale także odwieczną misją najstarszej placówki oświatowej w okolicy: aby kształcić ludzi mądrych i szlachetnych, godnych Polaków i dobrych ludzi, służących swym talentem, wiedzą i pracą Ojczyźnie i przyszłym pokoleniom.

Zwój papirusu oraz pióro odwołują się do Walerii Szalay – Groele, która pisała książki historyczne dla młodzieży, wskazując w ten sposób wzorce postępowania. Kaganek oświaty podkreśla  nie tylko fakt, że patronka była oddaną nauczycielką tej szkoły, lecz także krzewicielką kultury w małym środowisku. Umieszczenie tych symboli na sztandarze ma nie tylko podkreślić chlubną przeszłość placówki i działalność jej patronki, pisarki i nauczycielki.  Owe symbole mają być uniwersalne i ponadczasowe, bowiem obecne i przyszłe pokolenia wychowanków także mogą zapisać karty pięknej historii szkoły i nabyć wiedzę, która przyczyni się do tworzenia coraz piękniejszego kraju.

Na sztandarze Szkoły Podstawowej w Przecławiu nie mogło zabraknąć herbu starego miasta, który świadczy o bogatej historii oraz kultywowaniu tradycji.

Z drugiej strony sztandaru znajduje się godło naszej ojczyzny: biały orzeł na czerwonym tle, którego symbolika wywodzi się z prastarej piastowskiej legendy,  a przez wieki stanowiła znak Polaków walczących o wolność  naszego narodu.  Obecność tych symboli na naszym sztandarze ma szczególne znaczenie, bowiem podkreśla naszą tożsamość narodową i dumę narodową.

Opracowała: mgr Beata Krężel