MARZEC
BIEG WILCZYM TROPEM
1 marca w Mielcu odbył się Bieg Wilczym Tropem. Nasza szkoła wystawiła drużynę, która reprezentowała społeczność szkolną, na obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na dystansie 1963 m (data śmierci Józefa Franczaka ps. "Lalek") pobiegli: pani dyrektor Małgorzata Nicpoń, panowie Piotr Sułek i Stanisław Wilczyński oraz uczniowie Daria Dorociak, Aleksandra Pazdro, Matylda Wolak, Weronika Wrażeń, Cyprian Wolak. Uczestnicy biegu uczcili pamięć o Żołnierzach Niezłomnych i uświetnili tym samym, uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod pomnik naszych bohaterów narodowych.
WIOSENNE WYSIEWANIE W IA
Wiosenne wysiewanie w klasie Ia zaczęło się od krótkiej pogadanki wychowawczyni p. Joanny Skop na temat nasion, które dzieci miały tego dnia zasiać w doniczkach. Mali przyrodnicy bacznie obserwowali różne nasiona dostrzegając różnice w ich wyglądzie i wielkości. Uczniowie dowiedzieli się również o potrzebach roślin, aby mogły wyrosnąć. Następnie samodzielnie wkładały ziemię do doniczek, siały i podlewały zasiane ziarenka. Ponadto założyły hodowlę fasoli i cebuli. Wszystkie działania ogrodnicze wykonywane były z wielkim entuzjazmem . Zajęcia te miały na celu poszerzanie wiadomości na temat niezbędnych warunków do rozwoju i będą doskonałym miejscem do prowadzenia częstych obserwacji cyklu rozwoju roślin. Dzięki takim zajęciom dzieci uczą się systematycznej pielęgnacji roślinek i motywacją do własnych hodowli. We wszystkich etapach pracy pomagała uczniom p. Kinga Kaszub.
PARAFIALNY KONKURS PLASTYCZNY
„JAN PAWEŁ II”
W dniach 2-4 marca uczniowie klas I –IVnaszej parafii podczas rekolekcji wielkopostnych uczestniczyli w Konkursie Plastycznym „ Jan Paweł II”. Wśród laureatów konkursu znaleźli się: Gabriela Madej, Wiktoria Bukała, Aleksandra Foltak, Magdalena Brykała, Alex Płaza, Michał Halik, Hubert Helowicz. Serdecznie Gratulujemy!!!
SPOTKANIE KLAS II Z MAŁĄ ASTRONOMIĄ
W dniach 5 i 6 marca uczniowie klasy IIa i IIc uczestniczyli w zajęciach z Małej Astronomii. Pod kierunkiem p. Dominika Hamali edukatora Obserwatorium w Radomyślu Wielkim i ambasadora ESERO Polska zdobywali wiedzę o Wszechświecie. Dowiedzieli się, co to jest Układ Słoneczny, utrwalili planety oraz poznali inne ciała niebieskie, które krążą wokół Słońca. Następnie pod opieką pań: Małgorzaty Nicpoń, Ewy Augustyn – Leś, Bernadety Turek, Aleksandry Kopacz, Roksany Żola udali się do Obserwatorium Astronomicznego w Radomyślu Wielkim. Tam zapoznali się z budową i zastosowaniem różnych narzędzi optycznych. Zajęcia były bardzo ciekawe i rozbudziły u uczniów ciekawość poznawania naszej Galaktyki. Serdecznie dziękujemy Panu Dominikowi za to niezwykłe spotkanie.
SPOTKANIE KLAS I Z FIZJOTERAPEUTĄ
Uczniowie klas I uczestniczyli w spotkaniu z zaproszonym fizjoterapeutą panem Marcinem Knetem. Zajęcia odbyły się w ramach podsumowania programu „Moje dziecko idzie do szkoły” organizowanych przez PSSE. Projekt ma na celu propagowanie zdrowego stylu życia wśród dzieci, aktywności fizycznej, badań profilaktycznych, dbałości o zdrowie i higienę, kształtowanie właściwych postaw i nawyków prozdrowotnych. Uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi zasadami doboru i dopasowania plecaków do wzrostu i wagi ciała. Prowadzący zajęcia fizjoterapeuta przedstawił wpływ niekorzystnych czynników takich jak: siedzący tryb życia, niski poziom aktywności fizycznej, wzrastające obciążenie plecaków szkolnych na postawę ciała dzieci i mogące się pojawić w przyszłości dolegliwości bólowe kręgosłupa i kończyn. Uczniowie z dużym zainteresowaniem i aktywnością uczestniczyli w spotkaniu. Wykazali się dużą wiedzą i świadomością własnego ciała, co w przyszłości może wpłynąć korzystnie na ich prawidłowy i równomierny rozwój fizyczny. Koordynatorem programu jest p. Joanna Skop.KONKURS PRZYRODNICZY
„ŻYJ ZDROWO” W KLASACH III
5 marca odbył się konkurs przyrodniczy pt. „Żyj zdrowo” w klasach III. Celem konkursu było poszerzenie wiedzy z zakresu istniejących zagrożeń zdrowotnych, sposobów ochrony zdrowia, prawidłowego odżywiania oraz zasad zdrowego stylu życia.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
I MIEJSCE
Antonina Tomaszewska, Alicja Bogdan, Karina Wilk
II MIEJSCE
Oliwia Tylec, Oliwia Kopera, Emilia Knap, Maja Ozimek
III MIEJSCE
Lena Muniak, Zuzanna Kusibab, Julia Kopacz, Karol Zieliński
Nagrody ufundowała i wręczyła pani dyrektor Małgorzata Nicpoń. Konkurs przygotowały: p. Magdalena Ozimek i p. Agata Dmuchała.
KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA W KLASIE IIA
6 marca w klasie IIa odbył się kolejny już w tym roku szkolnym konkurs pięknego czytania. Jego celem jest kształcenie umiejętności wyrazistego czytania oraz popularyzacja książek i czytelnictwa. Tym razem uczniowie czytali fragmenty książki Hugh Loftinga „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”. Było to trudne zadanie składające się z dwóch etapów. Dzieci czytały jeden przygotowany fragment, a kolejny bez przygotowania. Jury w składzie: p. Maria Rusin, p. Aleksandra Kopacz, p. Klaudia Piwnica, p. Karolina Rucka – Myjak, p. Roksana Żola wyłoniło laureatów. Mistrzami czytania zostali: Szymon Ortyl i Alex Płaza. Wicemistrzami zostali: Błażej Piechota, Adrian Kozioł, Filip Dziób, Maja Kusowska. Pozostali uczniowie otrzymali wyróżnienia. Nagrody laureatom wręczyła i ufundowała pani dyrektor Małgorzata Nicpoń, natomiast o nagrody pocieszenia zadbali rodzice: p. Patrycja Machnica, p. Sylwia Kozioł, p. Tomasz Ortyl. Konkurs zorganizowała i przeprowadziła wychowawczyni klasy IIa p. Bernadeta Turek.
ZAJĘCIA KOLEŻEŃSKIE W IIA
„Wyprawa do Afryki” taki tytuł miały zajęcia koleżeńskie w klasie IIa, które dla początkujących nauczycieli przeprowadziła p. Bernadeta Turek. W oparciu o książkę „ Doktor Dolittle i jego zwierzęta”, dzieci wraz z zaproszonymi gośćmi podróżowały z małego miasteczka Puddleby w Anglii do odległej Afryki. Podczas zajęć uczniowie poznali mapę fizyczną i polityczną świata, kształtowali umiejętność posługiwania się globusem, pogłębili swoją wiedzę na temat zwierząt żyjących w Afryce oraz rozwijali pasję poznawania świata.
XI EDYCJA PROJEKTU IPN „KAMIENIE PAMIĘCI”
W dniu 13 marca 2020 roku, odbyły się w Domu Kultury w Przecławiu prelekcje, poświęcone dziesięciu bohaterom wojny polsko – bolszewickiej. Biogramy przedstawiali uczniowie szkół podstawowych w Przecławiu, Rzemieniu, Kiełkowie, Łączkach Brzeskich i LO w Przecławiu. Spotkanie odbyło się w ramach XI edycji projektu IPN „Kamienie Pamięci”. Naszą szkołę profesjonalnie reprezentowały: Martyna Mazur, Magdalena Lasek i Matylda Wolak pod opieką pana Stanisława Wilczyńskiego prezentując postać Wacława Czerni.
Obecna na prelekcji pani Burmistrz Renata Siembab, podziękowała pedagogom i uczniom za przygotowanie kolejnej edycji „Kamieni Pamięci”. Zwróciła uwagę, że jeszcze nie dawno temat wojny polsko – bolszewickiej był nieobecny w szkole, a teraz uczniowie mogą uczyć się prawdziwej historii Polski.
Zastępca burmistrza, pan Grzegorz Skrzypek wyraził uznanie dla solidnej pracy uczniów, tak potrzebnej naszej społeczności lokalnej.
Pani dyrektor Małgorzata Nicpoń, zwróciła się do uczniów: „Jestem dumna z tej pracy, którą wykonaliście. Odkrywacie tych ludzi na nowo i (…) dzięki waszej pracy te postacie zaczną żyć nowym życiem w obecnych czasach”.
Pani dyrektor Elżbieta Bała poddała pod refleksję słowa Jana Pawła II: „Człowiek, który nie zna swojej historii, narażony jest na jej powtórne przeżycie”.
Pani dyrektor Ewa Augustyn – Leś bardzo osobiście podeszła do przedstawionych postaci, wspominając Aleksandra Rusina „Rusala”, który jest jej rodziną. Podkreśliła jak ważna jest pamięć o bohaterach z naszego regionu.
Na Sali obecna była również rodzina Wacława Czerni, pani Beata Krężel, która uznała spotkanie za udane i potrzebne. Podkreśliła, że Wacław Czernia wszystko co uczynił, to było z potrzeby serca, dla naszej Ojczyzny. Podziękowała również zespołowi, który opracował biogram Wacława Czerni.
Efekty pracy uczniów zostaną przedstawione do wiadomości publicznej już niedługo…
PROJEKT EDUKACYJNY „TRADYCYJNY SAD”
Uczniowie naszej szkoły wraz ze swoim opiekunem przystąpili do udziału w konkursie „Tradycyjny sad”.
"TRADYCYJNY SAD" to projekt edukacyjny skierowany do wszystkich szkół zainteresowanych problematyką restytucji i promocji starych odmian drzew owocowych realizowany w formie międzyszkolnej rywalizacji zespołowej.
Projekt "Tradycyjny Sad" organizowany jest przez Fundację Banku Ochrony Środowiska z myślą o zachowaniu różnorodności biologicznej Polski i zdrowiu społeczeństwa. Polega na poznaniu sadowniczego dziedzictwa polskich ziem i restytucji starych odmian drzew w formie mini sadu składającego się z co najmniej 5 drzew sadzonych swobodnie na ogólnodostępnym terenie. Może zostać założony przy szkole, kościele, plebanii lub na działce należącej do gminy. Kładziemy nacisk na prowadzenie sadu w sposób naturalny tj. z doborem odpornych odmian dostosowanych do polskich warunków oraz zastosowaniem takiego sposobu ochrony roślin, który nie szkodzi środowisku.
W naszej szkole w projekcie uczestniczą uczniowie klasy IV : Aleksander Skop, Małgorzata Olejarz , Daria Kopacz, Piotr Chałupnik, Przemysław Wojnarowski oraz uczennice z klasy I : Aleksandra Dziekan, Aleksandra Darłak, Eliza Pałka, Kornelia Kulas oraz Anna Lewandowska. Opiekunem zespołu oraz koordynatorem projektu jest pani Anna Kulas.
Projekt "Tradycyjny Sad" to niezwykła szansa dla uczniów i nauczycieli na uczestniczenie w nowoczesnym przedsięwzięciu wychodzącym poza ramy nauczania programowego i pozwalającym na zdobycie dodatkowej wiedzy i umiejętności.
W projekcie jest wiele różnorodnych zadań do wykonania, których realizacja zapewni satysfakcję i poczucie tworzenia trwałych wartości.
Pierwszy etap zadań polegał na zebraniu grupy oraz dokonaniu przydziału obowiązków.
Następnie uczniowie spotykali się ze swoim opiekunem po zajęciach lekcyjnych i czerpali wiedzę potrzebną do założenia mini sadu. Wyszukiwali informacje na stronach internetowych oraz w czasopismach i książkach edukacyjnych.
Na kolejnych spotkaniach nadszedł czas na zaprojektowanie logo dla zespołu oraz wymyślenie nazwy.
Następnym zadanie było znalezienie terenu na założenie mini sadu i wytyczenie jego granic. Na teren pod sad wybraliśmy teren obok naszej szkoły, dostaliśmy zgodę na zagospodarowanie terenu od Pani Dyrektor, która wspiera nas w realizacji naszego projektu.
Kolejnym zadaniem było wykonanie projektu naszego sadu oraz wstępnego kosztorysu. Na koniec przygotowaliśmy apel który zostanie przedstawiony społeczności szkolnej, a dotyczy on promocji naszego udziału w projekcie oraz krótkie informacje dla uczniów dotyczące wiedzy z zakresu sadownictwa.
Mamy nadzieję ze wspólnymi siłami dobrniemy do zamierzonego celu i wiosną na terenach obok szkoły powstanie nasz mini sad.
Wszystkim osobom, które pomogły nam do tej pory w realizacji zadań bardzo gorąco dziękujemy.
Zachęcamy do śledzenia dalszych naszych poczynań oraz wspierania nas w realizacji naszego projektu.
Osoby chętne do pomocy prosimy o zgłaszanie się jako wolontariusz do opiekuna grupy pani Anny Kulas.
WYCIECZKA DO ZAKOPANEGO
W dniach od 1 marca do 7 marca chętni uczniowie z kl. VIIIb, VIIIa i VIIa naszej szkoły uczestniczyli
w siedmiodniowej wycieczce do Zakopanego. Wyjazd ten odbył się w ramach realizacji nagrody
w konkursie o Irenie Sendler „Być jak ona”i obfitował w mnóstwo atrakcji. Kolejno odbyło się:
- wyjście pod skocznię, wjazd i zjazd wyciągiem Kuźnice;- spacer do Pustelni Brata Alberta, Klasztor Albertynek, Klasztor Albertynów;
- wycieczka piesza na Gubałówkę, spacer górną częścią Gubałówki do Butorowego Wierchu, zejście
z powrotem tą samą trasą, „Gra miejska”;- zwiedzanie – Stary Cmentarz, Stary Kościółek, spacer ulicą Kościeliską do Sanktuarium
na Krzeptówkach, park Fatimski, spotkanie z gawędziarzem w restauracji hotelowej;- wycieczka piesza do Doliny Strążyskiej;
- spacer „Drogą Pod Reglami do Doliny ku Dziurze”, zwiedzanie doliny;- wejście do Centrum Przyrodniczego i Sali Odkryć w Tatrzańskim Parku Narodowym.
Wspólnie spędzony czas: rozmowy, wyprawy, wycieczki i zabawy na długo pozostaną wszystkim
w pamięci. Opiekę nad uczestnikami wyjazdu sprawowali: pani Aneta Pamuła, pani Alina Jabłońska – Cecot i pan Grzegorz Wolanin.SUKCES
W OGÓLOPOLSKIEJ OLIMPIADZIE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO "OLIMPUS"
Z radością informujemy, że 3 uczniów naszej szkoły zdobyło tytuł laureata z języka angielskiego w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Przedmiotowej OLIMPUS. Są to: Daria Kopacz z klasy IVb oraz Daniel Kopacz i Wiktoria Żala z klasy VIIb. Uczniów do konkursu przygotowała p. Agnieszka Adamik. Serdecznie gratulujemy!
SUKCES
W WOJEWÓDZKIM KONKURSIE PRZEDMIOTOWYM
Z JĘZYKA ANGIELSKIEGOMiło nam poinformować, że uczeń klasy VIIb Daniel Kopacz został po raz drugi laureatem Wojewódzkiego Przedmiotowego Konkursu z Języka Angielskiego dla uczniów szkół podstawowych. Ucznia do konkursu przygotowała p. Agnieszka Adamik. Serdecznie gratulujemy!