• PAŹDZIERNIK

        • KONKURS CZYTANIA W KLASIE IIIA   

              1 października w klasie IIIa odbył się „Klasowy Konkurs Pięknego Czytania". Uczniowie przygotowali fragmenty przygodowej książki  Jo Nesbo  „Doktor Proktor i wanna czasu”. Wszyscy znakomicie wywiązali się z zadania, a jury w składzie: pani dyrektor Małgorzata Nicpoń, pani Maria Rusin, pani Aleksandra Kopacz, pani Kinga Kazub wyłoniło laureatów:
          I miejsce ex aequo otrzymali: Alex Płaza i Szymon Ortyl, wyróżnienia przyznano: Mai Kusowskiej i Filipowi Dziób. Wymienieni uczniowie otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez panią dyrektor, a pozostali uczestnicy otrzymali słodkie lizaki. Konkurs zorganizowała p. Bernadeta Turek.

          MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MUZYKI

              1 października już od 1975 roku, obchodzony jest– Międzynarodowy Dzień Muzyki. Powstałon z inicjatywy Yehudiego Menuhina, ówczesnego prezydenta Międzynarodowej Rady Muzyki (IMC), działającej przy UNESCO. Celem tych obchodów jest pokazanie, jaka muzyka jest wyjątkowa i jakie dobro w sobie kryje. Nasza szkoła włączyła się w obchody tego święta. Klasa Vb zaprezentowała się w utworze "Bim bum song", a klasa IVa we fragmencie baletu Czajkowskiego "Dziadek do orzechów". Koordynatorem muzycznych działań była pani Barbara Sawuła.

          SPOTKANIE Z  LEKKOATLETKĄ P. ADĄ JABŁOŃSKĄ

              2 października odbyło się spotkanie klas II z p. Adą Jabłońską naszą byłą uczennicą, która obecnie jest studentką i reprezentuje KS AZS AWF WROCŁAW.  P. Ada opowiedziała uczniom o swojej pasji, którą są biegi głównie 3000 m, 1500 m oraz biegi przełajowe i o tym jak  zaczęła się jej przygoda z bieganiem. Uczniowie z wielkim zaciekawieniem słuchali tych opowieści i podziwiali osiągnięcia, medale i statuetki p. Ady.

            X ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZNI MNOŻENIA

              2  października 2020 roku odbył się X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia pod hasłem „Młodzi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania - uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. W tę edukacyjna akcję włączyła się też nasza szkoła. Uczniowie klas III w asyście pani dyrektor Małgorzaty Nicpoń przepytywali starszych uczniów oraz nauczycieli i pracowników szkoły tabliczki mnożenia. Dla wszystkich była to super zabawa.

          WSPÓLNIE DLA ZWIERZĄT

              4 października obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Zwierząt oraz Dzień wspominania św. Franciszka z Asyżu. Istotą tego święta jest zmiana zachowania ludzi w stosunku do zwierząt i uświadomienie im, że zwierzęta to istoty żywe, które czują i potrzebują naszej troski. Z tej okazji 5 października w naszej szkole odbyło się oficjalne otwarcie miejsca zbiórek, które powstało w ramach realizacji programu edukacyjnego „Wspólnie dla zwierząt”, a którego koordynatorem jest p. Aleksandra Kopacz.

              Symboliczną czerwoną wstęgę przecięli zaproszeni goście: Pani Elżbieta Żelazny - pracownik Urzędu Miejskiego w Przecławiu, która m.in. zajmuje się wspieraniem zwierząt na terenie naszej gminy oraz Pan Sławomir Feląg – Radny Przecławia.

              Goście opowiedzieli uczniom klas III o swojej pracy, wskazali jakie obowiązki spoczywają na właścicielu zwierząt, co robić w sytuacji znalezienia rannego zwierzęcia. Uczniowie słuchali z ogromną ciekawością wszystkich rad, wskazówek i opowiadanych historii. Mamy nadzieję, że szkolne akcje ” Wspólnie dla zwierząt” przyniosą wiele dobrego potrzebującym zwierzętom.

                      Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc przy realizacji tego przedsięwzięcia.

           

           

          NOC BIBLIOTEK- 2020

           

               

               9 października  biblioteka szkolna włączyła się po raz  kolejny w VI  edycję ogólnopolskiej akcji  „Noc Bibliotek’’. Tegorocznemu wydarzeniu towarzyszyło hasło „Klimat na czytanie”. Wzięli w nim udział uczniowie z klas I- IV. Na uczestników spotkania czekało wiele atrakcji. Noc bibliotek rozpoczęliśmy w świetlicy szkolnej inscenizacją ”Lokomotywy” J. Tuwima.  Nasi goście: Pani dyrektor Małgorzata Nicpoń przeczytała dzieciom swoją ulubioną bajkę z dzieciństwa. Było to spotkanie pełne pozytywnej energii.  Następnie dzieci wzięły udział w konkursach, zagadkach oraz quizach.  Po wspólnej zabawie wszyscy zasiedli do słodkiego poczęstunku. Dziękujemy wszystkim dzieciom oraz nauczycielom za wspaniałą zabawę  i do zobaczenia za rok!

           

          AKCJA ZBIERANIA I PRZEKAZANIA DARÓW

           DO SCHRONISKA „CZEKADEŁKO” W WADOWICACH DOLNYCH

             

              Uczniowie naszej szkoły w niezwykły sposób zaangażowali się w zbieranie najbardziej potrzebnych produktów  dla Schroniska Czekadełko w Wadowicach Dolnych. Zaledwie w 3 tygodnie zebraliśmy ogromną ilość produktów: suchych karm, karm w puszkach, smakołyków, kocy, ręczników, zabawek, obroży, smyczy, misek.

                  9 października 2020r. został zorganizowany wyjazd do Schroniska Czekadełko w Wadowicach Dolnych, by przekazać wszystkie zgromadzone produkty na rzecz zwierząt, które przebywają w tym miejscu.

               Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w pomoc i przynosili najpotrzebniejsze produkty. Zapraszamy nadal do wspierania zwierząt!

           

          DZIEŃ PATRONA SZKOŁY

           

              14 października nasza szkoła obchodziła Dzień Patrona połączony z przypadającym w tym dniu Świętem Edukacji Narodowej. Z tej okazji uczniowie klas: IVa, VIb i VIIb pod kierunkiem pań: Agnieszki Adamik, Pauliny Chmury, Beaty Krężel i Barbary Sawuły przygotowali uroczysty apel.

              Uczniowie  klas I- III obejrzeli prezentację dotycząca życia naszej Patronki, zapoznali się z jej twórczością, a także malowali jej portret. Chętne dzieci brały udział w Konkursie Recytatorskim pt. „Wiersze Patronki”. Wszyscy pięknie zaprezentowali wiersze, których autorem jest Waleria Szalay - Groele. W klasach III odbył się również konkurs matematyczny związany z Walerią Szalay - Groele. Uczniowie sprawdzali swoje umiejętności z zakresu mnożenia, dzielenia, a także rozwiązywania zadań z treścią. Zwycięzcy konkursów otrzymali nagrody oraz dyplomy pamiątkowe.

           

          OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA CHLEBA W KLASACH II

              16 października w klasach II odbyły się  Obchody Światowego Dnia Chleba.  Tego dnia uczniowie zapoznali się historią i procesem powstawania chleba. Utrwalili podstawowe znaczenia chleba w ludzkim życiu. Na zakończenie doskonalili swoje umiejętności tworzenia kreatywnie wykonując różne rodzaje pieczywa z masy solnej.

           

          KONKURS PLASTYCZNY „JAN PAWEŁ II”

              W 42. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża, w świetlicy szkolnej został zorganizowany konkurs plastyczny pt. „Jan Paweł II”. Gratulujemy zaangażowania i pięknie wykonanych prac. 

           

          CZAR POEZJI

              Uczniowie klas VI – VIII zmierzyli się w kategorii recytacja. Wzięli udział  w Szkolnym Konkursie Recytatorskim: „Czar poezji Karola Wojtyły”. Wystąpili: Mateusz Chmiel, Julia Kudłacz, Maksymilian Skop, Cezary Smoleń, Filip Trela, Justyna Zielińska, Karolina Piłat, Emilia Słomba, Aleksandra Piłat, Patrycja Piskor, Agnieszka Wach i Zofia Wach. Pełne emocji prezentacje młodych artystów wzbudziły refleksje na temat ludzkiego życia. Poruszane filozoficzne treści pozwoliły zastanowić się nad sensem codziennych działań. Komisja w składzie: p. Małgorzata Nicpoń, p. Maria Rusin i p. Barbara Sawuła wyłoniła grupę laureatów: Zofia Wach, Filip Trela, Patrycja Piskor, Justyna Zielińska oraz przyznała wyróżnienia: Julii Kudłacz i Mateuszowi Chmielowi.  Zwycięzcom gratulujemy sukcesu.

           

          UCZYMY SIĘ SEGREGOWAĆ ODPADY!!!

           

              W dniach 7,12,16 października  w naszej szkole odbyły się warsztaty ekologiczne dla uczniów. Warsztaty przeprowadzono w ramach partnerstwa z Fundacją PZU i realizowanego Projektu pod nazwą: „Proszą dzieci – nie pal śmieci!” Warsztaty miały charakter działań praktycznych i dotyczyły właściwej segregacji odpadów oraz pokazania, jak odpadom można nadać drugie życie.
              Wszyscy uczestnicy warsztatów, z dużym zaangażowaniem uczyli się segregować i wykorzystywać powtórnie różne odpady. W organizacji warsztatów swoją pomocą służyli nam pracownicy Urzędu Miasta w Przecławiu, za co serdecznie dziękujemy!!!

           

          RODZINNY TURNIEJ SPORTOWO-EKOLOGICZNY

          „EKOSPRINTER”

              20 października w naszej szkole odbył się Turniej sportowo-ekologiczny. Celem tego Turnieju było połączenie wiedzy ekologicznej z zabawą. Rozgrywki sportowo-ekologiczne polegały głównie na wspólnej zabawie, ale również na utrwaleniu prawidłowych nawyków dotyczących segregacji odpadów.

          Uczniowie biorący udział w Turnieju musieli wykazać się znajomością wiedzy
          z zakresu edukacji przyrodniczo-ekologicznej rozwiązując wykreślankę, krzyżówkę czy też układając puzzle. Zawodnicy rywalizowali również w kilku konkurencjach sportowych, m.in. kubeczkowej wieży, skokach w workach, butelkowych kręglach, rzutach do celu. Do konkurencji sportowych wykorzystaliśmy szereg odpadów, m.in. kubeczki plastikowe, butelki PET, gazety.

          Turniej przeprowadzono w ramach realizowanego w szkole Projektu; „Proszą dzieci – nie pal śmieci!”

          PROJEKT REALIZOWANY JEST W RAMACH PARTNERSTWA

          Z FUNDACJĄ PZU

           

            RODZINNY KONKURS PLASTYCZNY

                                     „ODDYCHAJ, DIOKSYN NIE WDYCHAJ”

           

             23 października w  naszej szkole został rozstrzygnięty rodzinny konkurs plastyczny „Oddychaj, dioksyn nie wdychaj”. Jego celem było propagowanie gospodarki odpadami oraz kształtowanie odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego, poprzez codzienne działania w domach naszych uczniów. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu plakatów przez uczniów
          i ich rodziców, na których zostanie zaprezentowane, jak wygląda właściwe gospodarowanie odpadami w ich domach. Do Komisji konkursowej wpłynęło
          30 pięknych, rodzinnych plakatów!!!!! Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni!!!! Konkurs zorganizowano w ramach Projektu „Proszą dzieci-nie pal śmieci!”, który  Szkoła Podstawowa w Przecławiu realizuje w partnerstwie z Fundacją PZU.

          Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom!

           

          EUROPEJSKI TYDZIEŃ KODOWANIA


              Uczniowie naszej szkoły brali udział w akcji „Europejski Tydzień Kodowania”. W tym roku odbył się on w dniach 10-25 października. To świetna okazja dla uczniów, którzy uwielbiają zabawę poprzez kodowanie. Dzieci brały udział w grach logicznych, programowały w języku Scratch. Z pomocą Photonów bawiły się na macie do kodowania, nie zabrakło również programowania robotów. Koordynatorem akcji była p. Klaudia Leska i p. Magdalena Ozimek.

           

          PASOWANIE NA UCZNIA

           

             27 października odbyło się Pasowanie na Ucznia. Dzieci klas pierwszych przygotowywały się do tej uroczystości od początku roku szkolnego pod okiem swoich wychowawczyń: Pani Agaty Dmuchały i Pani Ewy Libery. Pięknie recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania na sztandar Szkoły oraz Pasowanie na Uczniów, którego dokonała Wicedyrektor Szkoły Pani Ewa Augustyn - Leś. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona Uczniów Szkoły Podstawowej im. Walerii Szalay – Groele w Przecławiu. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów oraz upominków.

          Dziękujemy Pani Dyrektor Małgorzacie Nicpoń za upominki w postaci książek, rodzicom za prezenty- liczydła. Pani Annie Juwie za przepiękną dekorację oraz innym osobom, które pomogły w organizacji uroczystości.

           

          GMINNY KONKURS EKOLOGICZNY

                            „MAMY RADY NA ODPADY”

           

              28 października w naszej szkole zorganizowano Gminny Konkurs Ekologiczny pod hasłem „Mamy rady na odpady”. W ramach konkursu odbył się turniej wiedzy ekologicznej dla uczniów klas III. Uczniowie, podzieleni na drużyny, wykonywali szereg zadań konkursowych oraz prezentowali wiedzę na temat segregowania odpadów w praktyce. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie, min. rozwiązać krzyżówkę ekologiczną, ułożyć hasła ekologiczne, wyjaśnić definicje związane z prawidłowym gospodarowaniem odpadami.

          Ponadto uczniowie klas III, szkół podstawowych z terenu Gminy Przecław, przygotowali piękne, klasowe plakaty pod hasłem „Mamy rady na odpady”. Komisja Konkursowa postanowiła przyznać I miejsce uczniom Szkoły Podstawowej im. M. Dąbrowskiej w Rzemieniu. Gratulujemy uczniom i wychowawczyni – p. M. Drop.
          Pozostałe szkoły zajęły II równorzędne miejsce.

          GRATULUJEMY!!!!

              Gminny Konkurs Ekologiczny „Mamy rady na odpady” został zorganizowany
          w ramach Projektu „Proszą dzieci- nie pal śmieci”, który Szkoła Podstawowa
          w Przecławiu realizuje w partnerstwie z Fundacją PZU.

              Składamy serdeczne podziękowania pracownikom
          Urzędu Miejskiegow Przecławiu za pomoc w organizacji konkursu.

           

          KONKURS PLASTYCZNY

                                   „BEZPIECZNE WAKACJE”

           

              Uczeń naszej szkoły Antoni Sędłak zajął III miejsce w Powiatowym Konkursie Plastycznym "Bezpieczne wakacje". Gratulujemy !!!

           

            I MIĘDZYNARODOWA EDYCJA

                            V OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI PRZERWA NA CZYTANIE

                     - BICIE REKORDU W CZYTANIU NA PRZERWIE

           

              29 października uczniowie Szkoły Podstawowej im. Walerii Szalay – Groele w Przecławiu po raz kolejny wzięli udział w ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. „Przerwa na czytanie”. Tego dnia uczniowie podczas małych i dużych  przerw zagłębiali się w lekturze wybranej przez siebie książki. Sale lekcyjne, korytarze, świetlica i biblioteka zmieniły się w miejsca pełne czytających dzieci. W holu szkoły utworzona ostała strefa czytania dla klas młodszych. Dzieciom czytały pani dyrektor, pani sekretarka, wychowawczynie, nauczyciele oraz pani bibliotekarka. Koordynatorami akcji były p. Maria Rusini i p. Beata Wolak.

           

          TURNIEJ WIEDZY W KLASIE IIC

           

              29 października  w klasie IIc odbył się klasowy turniej wiedzy z edukacji wczesnoszkolnej pt. "Mistrzowie edukacji". Uczniowie podczas wspólnej zabawy utrwalili zdobytą już wiedzę z edukacji polonistycznej, matematycznej, oraz przyrodniczej. Wszystkie odpowiedzi udzielane przez kapitanów drużyn bacznie nadzorowała Drużyna Mistrzów w składzie: Pani Wicedyrektor Ewa Augustyn-Leś, Pani Klaudia Leska, oraz Pani Roksana Żola.