• PAŹDZIERNIK

        • „DZIEŃ UŚMIECHU” W KLASACH I

             1 października w naszej szkole uczniowie klas I obchodzili „Dzień Uśmiechu”. Symbolem tego święta jest doskonale wszystkim znana żółta, uśmiechnięta buzia. Tego dnia dzieci starały się zachować dobry humor i uśmiech na twarzy. Uczniowie uczestniczyli w wielu ciekawych zabawach. Na koniec wszyscy zostali nagrodzeni medalami i słodkimi upominkami. Wszystkim uczniem życzymy, aby uśmiech gościł na ich twarzy zawsze, nie tylko od święta.


          DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

           

             1 października 2021 roku obchodziliśmy dzień tabliczki mnożenia. Głównym celem tego przedsięwzięcia było propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Miała ona zachęcić do przypomnienia, utrwalenia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny i niecodzienny sposób. Tego dnia uczniowie starszych klas konkurowali z młodszymi uczniami naszej szkoły. Niecodzienne a zarazem wyjątkowe dla uczniów klas trzecich było odpytywanie starszych kolegów. Do konkurowania zachęciła uczniów Pani Dyrektor Małgorzata Nicpoń włączając się w rywalizację z uczniami.

              Do końca dnia dzieci chętnie bawiły się w nietypowy sposób tabliczką mnożenia, grali w karty tabliczkowe, bingo, a także kółko krzyżyk z wykorzystaniem liczb.


          WYCIECZKA DO RZESZOWA


            4 października uczniowie klasy VIa, VIb oraz VIII wybrali się na całodniową wycieczkę do Rzeszowa. W ramach wyjazdu, uczniowie wzięli udział w warsztatach filmowych w kinie Helios, gdzie obejrzeli film pt. „Wyprawa do dżungli”. Kolejnym punktem wycieczki był park  trampolin – FlyPark, który dostarczył dzieciom mnóstwa atrakcji i zabawy. Zwieńczeniem wyjazdu była wizyta w McDonald’s.



                                         KONKURS CZYTELNICZY

                        "Znam przygody kota Cukierka" w klasie IIa

              4 października nastąpiło podsumowanie tego konkursu. Oto wyniki:

          1miejsce - Magdalena Harla

          2 miejsce - Jakub Augustyn, Lena Żmuda, Kacper Jurkowski, Magdalena Węgrocka, Daniel Bisowski

          3 miejsce - Lena Brykała, Marlena Dobosz, Emilia Trela

          Wyróżnienia - Wiktor Kopera, Bartosz Augustyn, Maja Sołowska

          Podziękowania dla Pani Dyrektor za nagrody.



          ŚLADAMI HISTORII PRZECŁAWIA

                                                    - SPACER UCZNIÓW KLAS I


              4 października uczniowie klas I  w ramach edukacji regionalnej odbyli ciekawy spacer uliczkami Przecławia. Poznali historię miasta oraz jego najważniejsze zabytki.




          WYCIECZKA DO ŁAŃCUTA I RZESZOWA

             5 października uczniowie klas: VII a i VII c, pod opieką pań: Ireny Markulis – Czop, Marty Jemioło i Kingi Kaszub, uczestniczyli w wycieczce do Rzeszowa i Łańcuta. Zespoły klasowe integrowały się podczas wspólnych zabaw w parku trampolin FlyPark w Rzeszowie oraz zwiedzania zamku w Łańcucie. Dzięki wyjazdowi uczestnicy aktywnie spędzili czas i poznali historię jednego z najpiękniejszych zabytków naszego województwa.


          SPOTKANIE Z OPEN DOORS I STRZELCAMI

           

              Nasza szkoła zorganizowała spotkanie dla wszystkich uczniów klas ósmych z naszej gminy w Domu Kultury w Przecławiu. Uczniowie usłyszeli prelekcję członka organizacji pozarządowej Open Doors dotyczącą prześladowania chrześcijan we współczesnym świecie. Kontynuacją projektu będzie pisanie listów wsparcia do chrześcijan w Kolumbii i Indiach.

          Przedstawiciele Jednostki Strzeleckiej 2093 im. gen. broni Władysława Sikorskiego w Mielcu opowiedzieli o działalności Strzelca i zaprosili młodzież do współpracy.

              Dziękujemy pani burmistrz Renacie Siembab za udostępnienie autobusów i panu dyrektorowi Krzysztofowi Urbańskiemu za współpracę.



          NOC BIBLIOTEK -2021

                                „CZYTANIE WZMACNIA”

           

             8 października,  biblioteka szkolna włączyła się w VII  edycję ogólnopolskiej akcji  „Noc Bibliotek’’. Tegorocznemu wydarzeniu towarzyszyło hasło „Czytanie wzmacnia”. Wzięli w nim udział uczniowie z klas I - VII.

            Noc Bibliotek została zainicjowana przez  gościa specjalnego Panią Małgorzatę Nicpoń, fragmentem książki „Operacja Niezłe ziółko”. Następnie każdy musiał zaliczyć poszczególne zadania aby otrzymać legitymację detektywa ze swoim zdjęciem, imieniem i nazwiskiem, numerem licencji. Zadania jakie czekały na przyszłych detektywów to m.in.: „Fałszywy” detektyw,  gdzie wśród postaci znanych detektywów należało wskazać  postać niezwiązaną z tym zawodem. Kolejną zagadką do rozwiązania była tajemnicza skrzynia,  uczestnicy jedynie za pomocą zmysłu dotyku musieli dokładnie opisać co to za przedmiot i do czego służy. Nie lada wyzwaniem dla pretendentów do miana detektywa, było poruszanie się w tajemniczym świecie smaków i zapachów.

             Najwięcej emocji wzbudziło poszukiwanie zaginionego skarbu, za pomocą mapy pełnej zaszyfrowanych wskazówek. Jednak i z tym zadaniem poradzili sobie wzorowo.

             Strzałem w dziesiątkę okazał się  konkurs Freestyle`owy - Bitwa na teksty  – czyli  konkurs na najlepszy tekst rozbudowany  wokół hasła tegorocznej Nocy Bibliotek „Czytanie wzmacnia”. Uczestnicy wykazali się niebywałym poczuciem humoru i wielką inwencją twórczą. Wspaniałej zabawie towarzyszyło  Nocne granie” – czyli zabawa do  listy starych i dobrych piosenek z filmów oraz bajek dla dzieci.

            Po wspólnej zabawie wszyscy zasiedli do słodkiego poczęstunku.


          OGNISKO KLASY IVB

           

              12 października  uczniowie klasy IVB uczestniczyli w ognisku klasowym. Nad bezpieczeństwem uczniów czuwała wychowawczyni klasy p. Klaudia Łapa.

          Uczniowie bawili się i odpoczywali na łonie natury. Oprócz pieczenia kiełbasek i ziemniaków były wspólne zabawy i zawody sportowe. Spędzanie zajęć na łonie natury przyczynia się do rozbudzania zainteresowań przyrodniczych, poszanowania otaczającej przyrody, przestrzegania ustalonych zasad i utrwalania nawyku sprzątania po sobie. Po skończonych zabawach wszyscy w wesołych nastrojach wrócili bezpiecznie do domów.

           

          DZIEŃ PATRONA SZKOŁY

           

              14 października nasza szkoła obchodziła Dzień Patrona połączony z przypadającym w tym dniu Świętem Edukacji Narodowej. Z tej okazji Samorząd Uczniowski wraz z uczniami klas IV- VIII i opiekunami przygotował  uroczysty i wzruszający apel.

          Następnie odbyła się projekcja filmu  ,,Wywiad z Walerią Szalay – Groele”
          nagrodzony I miejscem w Ogólnopolskim Konkursie historycznym ,,Parada Postaci Historycznych” oraz klasowe konkursy:

          Klasy I –III ,Jak Waleria uczyła dzieci w Przecławiu… (nie tylko w szkole…) ”

          Klasy IV- VIII mamy mentalne ,,Jak dziś naśladować naszą Patronkę? Jak służyć drugiemu człowiekowi ?”oraz konkurs wiedzy o Patronce. Dzień ten upłynął w niezwykle uroczystej atmosferze.



          KONKURS WIEDZY  O JANIE PAWLE II

           

              15 października, wychowankowie Świetlicy szkolnej wzięli udział szkolnym Konkursie Wiedzy o Janie Pawle II. Rywalizacja stała na bardzo wysokim poziomie i była niezwykle wyrównana. Uczniowie wykazali się ogromną wiedzą dotyczącą życia, działalności i pontyfikatu papieża. Zwycięzcom gratulujemy a Pani Dyrektor Małgorzacie Nicpoń dziękujemy za ufundowanie nagród.


           


                                            OGNISKO  KLASY IVC

           

              Uczniowie klasy IVc uczestniczyli w ognisku klasowym wraz z opiekunami p.Piotrem Sułkiem oraz p.Roksaną Żola. Oprócz pieczenia kiełbasek i ziemniaków były wspólne zabawy i zawody sportowe. Wszyscy świetnie się bawili. Dziękujemy rodzicom za pomoc w organizacji ogniska!!

           

           

          WYCIECZKA KLAS III DO LASU

           

              20 października klasy III odbyły lekcję w plenerze, którą poprowadził leśnik, pan Łukasz Szatan. Celem zajęć było uświadomienie dzieciom ogromnego znaczenia lasów - gospodarczego, społecznego i przyrodniczego. Pokazanie jak poszczególne elementy przyrody oddziałują wzajemnie na siebie. Dzieci bardzo angażowały się w zajęcia, chętnie odpowiadały na stawiane im pytania oraz same zadawały wiele pytań dotyczących przyrody i pracy w lesie, na które otrzymały wyczerpujące odpowiedzi. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, a wysłuchane ciekawostki i wiadomości poszerzyły wiedzę przyrodniczą dzieci. Po ciekawej lekcji, była konsumpcja ciepłych kiełbasek. Na zakończenie odbył się „Turniej wiedzy o lesie”, a jego rozstrzygnięcie miało miejsce w szkole. Najlepsze drużyny dostały medale i słodkie upominki.


          WYCIECZKA KLASY IVB

           

              20 października klasa IVB udała się do Dębicy. W I etapie wycieczki uczniowie odwiedzili grób patronki szkoły, Walerii Szalay-Groele, gdzie złożono wiązankę i zapalono znicz. Pani Klaudia Łapa przybliżyła uczniom historię cmentarza, spoczywających tu żołnierzy z czasów I i II wojny światowej. W II etapie wycieczki uczniowie udali się do Fun&Sport, gdzie na wspaniałej zabawie i grach zespołowych upłynął miło czas.


          PODSUMOWANIE TYGODNIA PAPIESKIEGO

           

              21 października odbyło się w szkolnej świetlicy podsumowanie Tygodnia Papieskiego. Ogromne podziękowania kierujemy do księdza Dawida Madeja, za wszelkie działania mające na celu przybliżenie postaci świętego Jana Pawła II. Dziękujemy Panu Wiesławowi Jemioło za użyczenie książek oraz fotografii ukazujących różne okresy i wydarzenia z życia Papieża Polaka.


                               KONKURS CZYTELNICZY W KLASIE IIB

           

              22 października odbyło się rozstrzygnięcie konkursu opowiadania baśni Hansa Christiana Andersena "Dzikie Łabędzie". Pani dyrektor Małgorzata Nicpoń wraz z organizatorami konkursu wręczyła dyplomy oraz nagrodziła poszczególne osoby z klasy II b:

          I miejsce - Maria Mrozik, Weronika Najuch, Julia Ćwiękała

          II miejsce - Aleksandra Myjak, Julia Szostak, Hanna, Skrzypek

          III miejsce - Maja Machała, Natalia Lisak, Patrycja Ortyl

          Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy!!!!

           

          EUROPEJSKI TYDZIEŃ KODOWANIA 2021

             Uczniowie klas I-IV wzięli udział w Europejskim Tygodniu Kodowania. W tym roku miało to miejsce w dniach 9-24 października. Ta inicjatywa to świetna okazja, by zacząć zabawę z grami logicznymi, prostą grafiką komputerową, czy robotyką. Uczniowie naszej szkoły wykazali się dużą wiedzą i zaangażowaniem z zakresu programowanie i kodowania. Z dużym zainteresowaniem brali udział we wszystkich akcjach. Chętnie programowali w języku Scratch, Code.org, korzystali z materiałów edukacyjnych oraz programowali roboty EV3, które sami wcześniej skonstruowali z klocków lego. Ta ciekawa inicjatywa zagości w naszej szkole na pewno na dłużej.

                 



          II MIĘDZYNARODOWA EDYCJA

                            V OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI PRZERWA NA CZYTANIE

                     - BICIE REKORDU W CZYTANIU NA PRZERWIE

           

              26 października uczniowie Szkoły Podstawowej im. Walerii Szalay – Groele w Przecławiu po raz kolejny wzięli udział w ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. „Przerwa na czytanie”. Tego dnia uczniowie podczas małych i dużych  przerw zagłębiali się w lekturze wybranej przez siebie książki. Sale lekcyjne, korytarze, świetlica i biblioteka zmieniły się w miejsca pełne czytających dzieci. W holu szkoły zostały utworzone strefy czytania. Strefa Bajek dla klas młodszych. Strefa książek przygodowych i detektywistycznych, Strefa komiksów. W akcję czytelniczą włączył się także Samorząd Uczniowski, starsze koleżanki i koledzy, którzy czytali bajki, a dzieci z zaciekawieniem wysłuchały opowieści.

          Koordynatorami akcji były p. Maria Rusin i p. Beata Wolak.


           


          OGÓLNOPOLSKIE DYKTANDO NIEPODLEGŁOŚCIOWE

          „Po polsku o historii”

              26 października w Wiśniowej (powiat strzyżowski) odbył się finał IX edycji konkursu organizowanego przez Fundację „Zawsze Warto” i Stowarzyszenie Polonistów przy Wydziale Polonistyki UJ. Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy na temat poprawnej polszczyzny oraz wiedzy z zakresu kultury i historii narodowej, doskonalenie umiejętności poprawnej pisowni polskiej, z uwzględnieniem nazw własnych związanych z historią odzyskiwania niepodległości przez Polskę (1914/1918-1989), kształtowanie postawy zaangażowania w pielęgnowanie narodowej tradycji i historii, w tym kultury języka polskiego oraz rozwój zainteresowań humanistycznych i dociekliwości poznawczej: językowej i historycznej.

              W etapie wojewódzkim naszą szkołę godnie reprezentowali następujący uczniowie:

          - w kategorii wiekowej klas IV - VI:

          Antonina Tomaszewska z Vb

          Daria Kopacz z VIb

          - w kategorii wiekowej klas VII - VIII:

          Julia Wilaszek z VIIa

          Gabriela Halik z VIIc

          Amelia Więch z VIIIa

          Mikołąj Leś z VIIIa

          Marta Słomba z VIIIc.

          Trzymamy kciuki za naszych uczniów!